INFORMACE PRO RODIČE

Co s rýmou a kašlem

  • Rýma: Rýma je nejčastěji vyvolána viry jménem RS. Napadají nosní sliznici, kde vyvolávají zánět, otok sliznic a zvýšenou tvorbu řídkého hlenu.

Na ucpaný nosdoporučené jsou nosní kapky (Nasivin, Olynth, Vibrocil) sníží otok nosní sliznice. Nemají se užívat déle než 7-9 dní, jinak vznikne na nich závislost sliznic.

K oplachům je vhodnější mořská voda (Sterimar, Mar, Physiomer, Quixx) – sníží otok sliznice, ale nemá stejný efekt jako nosní kapky. Vincentka – neovlivní otok sliznic, ale zvlhčí. Je spíše vhodná k prevenci než v akutním stadiu. Obecně spíše chladnější a vlhčí vzduch, zvýšená poloha ve spánku.

  • Kašel: je reflex, nejedná se onemocnění, ale zatím pouze o příznak. Kašel nás má chránit před vniknutím cizího tělesa do průdušnice. Jedná se o ochranný reflex. Kašel je nejčastěji vyvolán viry, které poškozují sliznici průdušnice nebo průdušek. Sliznice jsou poškozené, suchost dráždí ke kašli, jindy je zvýšená tvorba hlenu. Kašel může být suchý nebo vlhký.
    • suchý = tzv. neproduktivní kašel, „poštěkávání“. Léky tlumící suchý a dráždivý kašel nazývané antitusika (Sinecod, Tussin, Robitussin na suchý kašel, ...). Při výrazně dráždivém kašli je kombinujeme s léky snižující tvorbu hlenů antihistaminika (Fenistil, Prothazin, Claritin, Dithiaden). Virový kašel může trvat 7 – 14 dní. Při zhoršujícím se kašli je vždy třeba návštěva lékaře. Doma je vhodná zvýšená poloha těla a vlhčení vzduchu.
    • vlhký = produkce hlenu – často navazuje na fázi suchého kašle. Doporučují se léky na vykašlávání nazývané expectorancia (bylinné – Hedelix, Prospan, Bronchipret, ...). Tyto léky podávat nejpozději do 14 hod. odpoledne. Pokud by se nepodávaly, tvořil by se hlen ve spánku, který by více dráždil ke kašli. Opět platí vlhčit vzduch, zvýšená poloha těla a při zhoršování kašle je třeba návštěva lékaře. Dle rakouské pulmonologické společnosti se nedoporučuje podávání Ambrobene/Mucosolvanu/ACC. Snížuje samočistící schopnost dýchacích cest. 

Jak se k nám dostanete?
Zastávka MHD Kuldova - tramvaje č. 2,3 a autobus č. 64ARNIKA - ordinace pro děti a dorost, s.r.o.

Myslbekova 1431/29 Brno 615 00

IČ: 46992910
zapsaná v obchodním rejstříku vedeném
Krajským soudem v Brně, oddíl C, vložka 8830

Arnika - ordinace pro děti a dorost, s.r.o. Vytvořilo vibko.cz | tvorba webových stránek