INFORMACE PRO RODIČE

Pátá nemoc (Erythema infectiosum)

Je vyvolána lidským parvovirem B19 (HPV B19), který se přenáší vzdušnou cestou, zpravidla v kolektivech školních dětí v chladnějších ročních obdobích. Po inkubační době (6 - 14 dní) se na obličeji, zpravidla objeví typická vyrážka. Onemocnění probíhá zpravidla lehce, jako komplikace se nejčastěji objevují záněty drobných ručních kloubů. Pokud onemocní žena v těhotenství, dochází u cca 20 % případů k onemocnění. Závažnější je možnost postižení plodu, pokud u gravidní ženy ve 2. trimestru dojde k infekci. Nejtěžší průběh končí intrauterinním odumřením plodu na podkladě útlumu krvetvorba s následně těžkým nedostatkem červených krvinek a nedostatkem kyslíku.

Epidemiologické studie prokázaly, že asi 25 % průběhů je naopak velmi lehkých (chřipková forma).

Od nákazy po objevení se nemoci uběhne asi týden, vyrážka se objevuje za 14 - 18 dní. Po vyblednutí vyrážky není pacient infekční.

Příznaky

Po dobu 6 dnů dochází k pomnožení virů. U některých dětí se může objevit kašel nebo rýma, pocit ke zvracení nebo bolesti svalů. Ve většině případů je toto stadium onemocnění němé (žádné příznaky). Poté se může objevit mírné zvýšení teploty a typická vyrážka v obličeji. Začíná se rozvíjet na tvářích a má v typickém případě až motýlovitý charakter. V této době může mít dítě rudé tváře a vypadat, jako kdyby mu bylo „nafackováno“. Flíčky se během několika dnů rozšíří i na trup, končetiny a hýždě (zadek). Mají charakter červenofialových skvrn, které splývají. Uvnitř flíčku (centrálně) dochází k vyblednutí, čímž získávají až „girlandovitý“ vzhled. Vyrážky po několika dnech mizí, ale znovu se objevují na jiných místech (migrují), a tento stav může trvat 3 - 7 týdnů. Dále se často objevují bolesti kloubů a otok mízních uzlin.

 

 

Zvláštnosti

U nemocných těhotných se provádí odběr krve a ultrazvukové vyšetření ke stanovení rizika poškození plodu. U pacientů s chudokrevností může dojit k těžké poruše tvorby červených krvinek.

Léčba

Pátá nemoc nevyžaduje specifickou léčbu. Antibiotika neúčinkují. V případě onemocnění matky lze pomoci ultrazvuku punktovat pupečník a provést výměnnou transfúzi krve.

Co můžete sami udělat?

Izolujte vaše dítě od ostatních dětí, aby je nenakazilo. Vyhýbejte se kontaktu s těhotnou ženou. Nakažlivost trvá až do odeznění vyrážky.


Jak se k nám dostanete?
Zastávka MHD Kuldova - tramvaje č. 2,3 a autobus č. 64



ARNIKA - ordinace pro děti a dorost, s.r.o.

Myslbekova 1431/29 Brno 615 00

IČ: 46992910
zapsaná v obchodním rejstříku vedeném
Krajským soudem v Brně, oddíl C, vložka 8830

Arnika - ordinace pro děti a dorost, s.r.o. Vytvořilo vibko.cz | tvorba webových stránek