Plané neštovice (Varicella, Herpes zoster)
Cca 75 % dětí ve věku do 15 let onemocní planými neštovicemi. Nákaza je vysoce nakažlivá a může se přenášet přímým kontaktem, kapénkami a dokonce i vzdušnými proudy na velkou vzdálenost. Zdrojem nákazy je nemocný člověk. Virus je vylučován z čerstvých puchýřků na kůži, ale především z aerosolu z povrchu dýchacích cest. Inkubační doba se pohybuje mezi 9 - 23 dny, ale nemocný může být zdrojem nákazy již poslední dva dny inkubační doby.
U neštovic nalézáme klasické příznaky nemoci (horečka, únava) spolu se svědivou kožní vyrážkou. Imunita je ve většině případů celoživotní, ale jsou známé případy opakovaných onemocnění. Virus může v dospělosti vyvolat druhotné onemocnění ve formě pásového oparu.
Proti planým neštovicím existuje očkování. Aplikuje se buď jako monovakcína (Varilrix) nebo v rámci kombinované vakcíny (Priorix-Tetra).
Příznaky
Onemocnění začíná horečkou. Poté se objevují bledě rudé flíčky, které se mění v puchýřky naplněné vodnatým obsahem. Kolem puchýřků se nachází úzký zarudlý lem. Puchýřky praskají již při malém tlaku.
Vyrážka se vyvíjí postupně. Jednotlivé stádia vyrážky (od flíčků, puchýřků až po zcela zaschlé krusty) následují těsně za sebou. Puchýřky se mohou šířit i na sliznici dutiny ústní a genitálu, kde vyvolávají bolestivé vřídky. Příznaky trvají 10 dnů, krusty již nejsou infekční. Zřídka se mohou objevit komplikace jako zápal plic nebo zánět mozkových blan.
Zvláštnosti
Těžký průběh a komplikace se vyskytují při onemocnění v dospělém věku. Hlavně děti trpící atopickým ekzémem, později neurodermatitidou, by měly být očkované proti planým neštovicím, protože u nich probíhá onemocnění obzvlášť náročně. Očkování je indikované i u dětí, které do 8 let neonemocněly planými neštovicemi.
Nákaza mezi 8. a 21. týdnem těhotenství může u přibližně 1 % případů vést k anomáliím plodu. Nejzávažnější situace nastává při onemocnění gravidní ženy v období posledních 5 dnů před a 2 dnů po porodu. Pokud v tomto případě není novorozenci podán hyperimunní imunoglobulin (např. VARITECT) ihned po narození, průběh onemocnění u novorozence bývá zpravidla těžký a je zatížen až 35% úmrtností.
Léčba
Léčba spočívá v podání protisvědivých prostředků (celk. antihistaminicum např. Fenistil kapky nebo Xyzal sirup). Dle posledních doporučení se nedoporučuje dát Tanno-Hermal na postižené oblasti kůže. Kůže by měla zůstat čistá, tak aby dýchala a aby se neštovice nezatíraly neprodyšnou masti. Pod ní pak často vznikne bakteriální infekce. Pokud chcete něco aplikovat - tak pouze suchý zásyp. Vhodné je ostříhat dítěti nehty, aby nedošlo k poškrabání. Dále se doporučuje nosit bavlněné oblečení. U těžkého průběhu se podává lék – Acyklovir, který zabraňuje pomnožení dalších virů, nedokáže však usmrtit již přítomné. Pro nemocné s oslabenou imunitou existují speciální protilátky (Varitec). Dítě se může sprchovat.
Obr 1. Vývoj kožní vyrážky – od stádia puchýřku až po stádium krusty uběhne 48 hodin
Je přísně zakázáno podávat dítěti Anopyrin,nebo Acylpyrin ke snížení horečky. Nedoporučuje se poddávání Nurofenu nebo Brufenu. Na horečku se doporučuje Paralen nebo Panadol.
Co můžete sami udělat?
Izolujte vaše dítě od ostatních dětí, aby je nenakazilo. Je vhodné, aby dítě zůstalo doma. Nákaza prostřednictvím třetí osoby není možná. Lépe než koupel se doporučuje vlažná sprcha. Ostříhejte dítěti nehty, aby se nepoškrábalo a nevznikly jizvy. Vhodné je bavlněné oblečení.
Proti planým neštovicím lze očkovat buď v rámci kombinované očkovací látky – Priorix - Tetra nebo v rámci monovakcíny Varilrix. Očkování není hrazeno zdravotní pojišťovnou, ale lze získat příspěvek.