INFORMACE PRO RODIČE

Postup při kousnutí klíštětem

Co nejdříve odstraňte klíště. Podle nejaktuálnějších poznatků se již nedoporučuje pomalé usmrcování klíštěte (vytáčením ve směru hodinových ručiček, nakapáním oleje na klíště), protože to podporuje vplavení bakterii do lidského organismu (např. borrelií). Nejlepší je odstranění klíštěte pomoci pinzety, kterou rychlým trhnutím odstraníte tělo klíštěte. V lese se doporučuje použít kreditní kartu, pomocí ní odtrhnete klíštěti hlavu horizontálním (vodorovným) pohybem.

Jak postupovat u neočkovaných pacientů

Pokud se přisálo klíště u neočkovaného pacienta, je již pozdě na očkování. Pasivní imunizace pomoci protilátek se v dnešní době již nedoporučuje a neprovádí. Aktivní očkování lze provádět až 4 týdny po přisátém klíštěti. Toto očkování poskytuje vysokou ochranu.

Jak postupovat u očkovaných pacientů

Pokud se přisálo klíště u očkovaného pacienta v průběhu 14 dnů po prvním očkování je postup stejný jako u neočkovaného pacienta. Pokud se klíště přisálo později, podává se jen druhá dávka. Pokud pacient obdržel již dvě dávky vakcíny a nedochází v průběhu 6-ti měsíců k žádné nemoci vyvolané klíšťaty, lze třetí dávku bez potíží podat.   


Jak se k nám dostanete?
Zastávka MHD Kuldova - tramvaje č. 2,3 a autobus č. 64ARNIKA - ordinace pro děti a dorost, s.r.o.

Myslbekova 1431/29 Brno 615 00

IČ: 46992910
zapsaná v obchodním rejstříku vedeném
Krajským soudem v Brně, oddíl C, vložka 8830

Arnika - ordinace pro děti a dorost, s.r.o. Vytvořilo vibko.cz | tvorba webových stránek