INFORMACE PRO RODIČE

Příušnice (Parotitis epidemica)

Nejčastěji onemocní dětí kolem 15. roku života. Onemocnění je opět virového původu, přičemž napadá virus převážně příušní žlázu. Nemocný člověk je 4 dny před a 7 dní po vypuknutí onemocnění nakažlivý. Nemoc zanechává celoživotní imunitu. Proti tomuto onemocnění se očkuje v rámci očkování proti příušnicím a zarděnkám (Priorix), případně ještě proti planým neštovicím (Priorix – Tetra).

Jako možné komplikace se může objevit postižení jiných orgánů (např. zánět slinivky břišní a zánět varlat). Od infekce po vypuknutí nemoci uběhne 17 - 21 dní.

Příznaky

2 - 3 týdny po nákaze dochází opět k časnému stádiu s teplotou až horečkou, bolesti kloubů a hlavy. Poté dochází k otoku za ušima. Otok je těstovité konzistence a bolestivý. Charakteristicý je odstátý ušní boltec, který je zpočátku pouze na jedné straně, za 2 - 3 dny i na druhé straně. Ve 20 % případů může být přítomen pouze na jedné straně. Za 5 - 10 dnů dojde k zmenšení až vymizení otoku. Další příznaky zahrnují bolesti uší, bolest při otáčení hlavy a při žvýkání. Dítě nemá chuť k jídlu. Horečka může stoupnout až ke 40 °C, ale některé dětí nemívají horečku vůbec.

Komplikace

Je možné napadení jiných žláz (např. slinivky) nebo zánět varlat, který může vést k neplodnosti.

Léčba

Antibiotika nemají vliv na průběh onemocnění. Pro usnadnění slinotoku pomáhají žvýkačky. V případě potřeby se podávají léky snižující horečku.

Co můžete sami udělat?

Podávejte kašovitou stravu. Vyhýbejte se kyselým tekutinám. Způsobí, že zanícená příušní žláza musí více pracovat. Používají se teplé obklady.

Teplé obklady na líčka:

Namočte šátek do teplé vody, vyždímejte ho a přiložte jej pomocí ručníku na hlavu. Teplo je déle udržované, pokud je mezi šátkem a ručníkem igelit nebo hliníková folie.


Jak se k nám dostanete?
Zastávka MHD Kuldova - tramvaje č. 2,3 a autobus č. 64ARNIKA - ordinace pro děti a dorost, s.r.o.

Myslbekova 1431/29 Brno 615 00

IČ: 46992910
zapsaná v obchodním rejstříku vedeném
Krajským soudem v Brně, oddíl C, vložka 8830

Arnika - ordinace pro děti a dorost, s.r.o. Vytvořilo vibko.cz | tvorba webových stránek