INFORMACE PRO RODIČE

Šestá nemoc (Exanthema subitum, Roseola infantum)

Šestá nemoc je ve většině případů prvním infekčním onemocněním, se kterým se dítě setká. Nejčastěji jsou postiženy děti ve věku od šesti měsíců do třech let. Po třídenní vysoké horečce se objevuje vyrážka převážně na trupu a obličeji. Jedna se o virové onemocnění, které samo odezní. Původci jsou herpetické viry – šestý (HHV-6) v 90 % a sedmý (HHV-7) v 10 %. Jako komplikace se při rychlém nástupu horečky mohou vyskytnout iniciální křeče. Antibiotika nejsou indikovány. 

Po prodělání vyrážky zůstává celoživotní imunita. Nemoc se přenáší kapénkovou infekci. Období mezí nákazou a projevem onemocnění trvá cca 5 – 15 dnů.

Příznaky

Onemocnění začíná skoro vždy vysokou horečkou až ke 40°C, která trvá 3 – 4 dny. Kromě horečky nemá dítě žádné známky jiného onemocnění – tzn. nemá ani rýmu ani kašel. Někdy se objevuje trochu měkčí stolice. Po 3 – 4 dnech dochází k náhlému poklesu horečky a objevuje se vyrážka ve formě drobných červených flíčků na břiše a na trupu. Vyrážka ustupuje většinou do jednoho dne.

Zvláštnosti

Teplota stoupá často velmi rychle a mohou se objevit i febrilní křeče, které ale nezanechávají trvalé následky. Někdy chybí typické příznaky, což ztíží diagnózu.

Léčba

Ve většině případů stačí podávání léků snižující horečku a dostatečné zavodnění těla. Neexistuje očkování proti tomuto onemocnění.

Co můžu sám/sama udělat?

Dohlédněte na dostatečný přísun tekutin. Pokud teplota neklesne po paracetamolu (Pandadol, Paralen) nebo ibuprofenu (Nurofen, Ibalgin, Ibuberl) podejte zábaly.

Zábaly se dávají na hrudníček - namočíte plínku nebo ručník do vlažné vody a omotáte ji kolem hrudníku (od paží po třísla). Dbejte na to, aby končetiny byly vždy teplé. Pokud by končetiny byly studené, nesmí se zábal aplikovat. Nejdříve prohřejte končetiny např. protřením v suché osušce. Po zteplání aplikujte zábal na hrudníček. Můžete aplikovat 3 - 4 zábaly do hodiny.


Jak se k nám dostanete?
Zastávka MHD Kuldova - tramvaje č. 2,3 a autobus č. 64ARNIKA - ordinace pro děti a dorost, s.r.o.

Myslbekova 1431/29 Brno 615 00

IČ: 46992910
zapsaná v obchodním rejstříku vedeném
Krajským soudem v Brně, oddíl C, vložka 8830

Arnika - ordinace pro děti a dorost, s.r.o. Vytvořilo vibko.cz | tvorba webových stránek