INFORMACE PRO RODIČE

Spála (Scarlatina)

Spála je bakteriální onemocnění (streptokoky) a vyskytuje se často u předškolních a školních dětí především v zimním období. Začíná bolestí v krku a vysokou horečkou. Typická je sametová vyrážka a po odeznění olupování kůže na prstech a dlaních horních i dolních končetin. Pouze jedna podskupina streptokoků může vyvolat plný obraz spály.

Vnímavost vůči onemocnění je rozdílná mezi lidmi. Od nákazy až po vypuknutí onemocnění (inkubační doba) je 2 - 4 dny.  

Příznaky

Spála začíná horečkou, bolestí v krku a potížemi při polykání. Krční mandle jsou oteklé a temně zarudlé, později se objevují bělavé čepy. Na krku jsou oteklé mízní uzliny. Jazyk je zpočátku bílý, ale od 3. - 4. dne nabývá malinové barvy s malými uzlíčky (tzv. malinový jazyk).

Druhý až třetí den dojde k vyrážce, která začíná v podpaždí, kolem třísel a na vnitřní straně horních končetin a šíří se na celé tělo. Flíčky jsou vyvýšené nad okolní kůži, jsou intenzivně rudé, velikosti špendlíkové hlavičky. Vyrážka vynechává okolí kolem úst. Odezní cca po týdnu.

Na konci onemocnění se začíná olupovat kůže na rukách a nohách. Plné onemocnění vidíme dnes jen zřídka, protože se obvykle brzy nasazují antibiotika.

Zvláštnosti

Při každém streptokokovém onemocnění může dojít ke komplikacím. Jeden až čtyři týdny po neléčené nebo nedostatečně léčené streptokokové infekci může dojít k postižení srdečního svalu, ledvin, mozku nebo kloubů. Nejvíc se obáváme poškození srdce a ledvin, protože probíhají chronicky. Proto se při dobrání antibiotik kontroluje moč.

Léčba

Diagnózu lze potvrdit rychlým testem (streptest) v naší ordinaci. Spála by se měla vždy antibioticky přeléčit, aby se zabránilo pozdním následkům. Je nutné dbát na dostatečný přísun tekutin a podávat léky snižující horečku. Proti spále neexistuje očkování.

Co můžete sami udělat?

Izolujte vaše dítě od ostatních dětí, aby je nenakazilo. Snažte se dítě udržet doma v klidu, ideálně v posteli, pokud dítě spolupracuje.


Jak se k nám dostanete?
Zastávka MHD Kuldova - tramvaje č. 2,3 a autobus č. 64ARNIKA - ordinace pro děti a dorost, s.r.o.

Myslbekova 1431/29 Brno 615 00

IČ: 46992910
zapsaná v obchodním rejstříku vedeném
Krajským soudem v Brně, oddíl C, vložka 8830

Arnika - ordinace pro děti a dorost, s.r.o. Vytvořilo vibko.cz | tvorba webových stránek