INFORMACE PRO RODIČE

Spalničky (Morbilli)

Jedná se o jedno z nejnakažlivějších onemocnění přenosných kapénkami. Onemocnění je vždy klinicky manifestní. Zdrojem je nemocný člověk. Virus morbil nevyvolává kongenitální poškození. Kojenci do 6. měsíce jsou chráněni mateřskými protilátkami.

Spalničky jsou dětským infekčním onemocněním vyvolaným virem morbil, které postihuje převážně předškolní a školní děti. Onemocnění zanechává celoživotní imunitu, tzn., že se nemůže opakovat. Bohužel dochází u každého sedmého dítěte ke komplikacím, jako je zánět středního ucha nebo zápal plic. Někdy může také dojít k zánětu mozkové tkáně – encephalitidě.

Spalničky nejsou banální nemoci! Podle odhadu světové zdravotnické organizace WHO umírá každoročně milión lidí na následky onemocnění. Nekomplikované spalničky nemusí ve vyspělých zemích probíhat smrtelně, ale pokud se přidruží komplikace, vzroste prudce i úmrtnost. Proti spalničkám se očkuje v rámci povinného očkovacího kalendáře vakcínou Priorix případně Priorix -Tetra.

Virus se přenáší kapénkovou infekcí. Od počátku infekce po rozvoj onemocnění proběhne 8 – 14 dnů tzv. inkubační doba. Po ní následuje tzv. stadium katarální, kdy je často přítomna rýma, dráždivý kašel, oteklé světloplaché a zarudlé očí a stoupající horečka. Po dvou až třech dnech se na sliznici naproti horním stoličkám objevují bílé skvrny – tzv. Koplikové skvrny, které jsou typické pro toto onemocnění. Po 3 - 4 dnech začíná stadium s vyrážkou (tzv. exantémové stadium). Vyrážka začíná temně rudými nepravidelnými skvrnami, které jsou zpočátku patrné za ušima a šíří se přes obličej a krk na celé tělo. Čtvrtý den po výsevu vyrážky začíná teplota klesat. Vyrážka většinou nesvědí a mizí rychle. Někdy zanechává hnědavé flíčky na kůži, které samy vymizí po dvou týdnech a které nejsou důvodem k znepokojení. Kůže se olupuje. Nemocný je nakažlivý od katarálního stadia do 5. Dne výsevu vyrážky, proto ho nejméně po tuto dobu izolujeme (je nařízena hospitalizace).

Jsou popsané případy mírně probíhajícího onemocnění, především u kojenců starších 7 měsíců nebo někdy i u očkovaných děti.

Komplikace

Po spalničkách bývaly časté komplikace. Každé sedmé dítě má komplikace. Zejména

sekundární, často tzv. bakteriální superinfekce (záněty středního ucha, zápaly plic, záněty vedlejších nosních dutin), v důsledku výrazného snížení buněčné imunity.

Z primárních komplikací může dojít k zápalům plic, které vedou v rozvojových zemích až k 25% úmrtnosti. Často se vyskytnou bolesti břicha až po zánět slepého střeva. Spalničková encefalitida má často následky. Pozdní následky může zanechat spalničková encefalopatie, která se vyskytuje u 1 % nemocných.

Léčba

Léčba je symptomatická, je zaměřena na snížení horečky a dostatečné zavodnění těla. Antibiotika zde nepomáhají.

Zvláštnosti

Kojenci matek, které prodělaly spalničky nebo byly očkované proti spalničkám jsou až do šestého měsíce chráněni protilátkami proti infekci. Existuje očkování proti spalničkám, které se aplikuje od 15. měsíce věku spolu s očkováním proti příušnicím a zarděnkám (Priorix), případně ještě proti planým neštovicím (Priorix – Tetra). Přeočkuje se za 6 měsiců.

Toto očkování je v poslední době nejvíc diskutované, ale dle odhadů má vedlejší účinek 1 ze 100 000 dětí, přičemž se sem počítá i drobné zarudnutí kůže.

Co můžete sami udělat?

Doporučen je klid na lůžku, který pomáhá dítěti zmobilizovat všechny obranné síly vůči onemocnění. Vhodné jsou opět zábaly těla. Ruce a nohy musí být vždy teplé! Vhodné je také zatažení rolet nebo žaluzií. Chrání bolestivé očí vůči slunci.


Jak se k nám dostanete?
Zastávka MHD Kuldova - tramvaje č. 2,3 a autobus č. 64



ARNIKA - ordinace pro děti a dorost, s.r.o.

Myslbekova 1431/29 Brno 615 00

IČ: 46992910
zapsaná v obchodním rejstříku vedeném
Krajským soudem v Brně, oddíl C, vložka 8830

Arnika - ordinace pro děti a dorost, s.r.o. Vytvořilo vibko.cz | tvorba webových stránek