Zarděnky (Rubeola)
Jsou celosvětově rozšířenou nemocí, vyvolanou virem. Je lehce probíhajícím onemocněním, závažným však svým působením na nenarozené dítě (teratogenní vliv).
Vedle všeobecných známek onemocnění, jako je zvýšená teplota, dochází k vyrážce v obličeji, na krku, na trupu i končetinách a k otoku lymfatických uzlin v zátylku. Děti mívají vzácně komplikace.
Velmi nebezpečná je nákaza v průběhu těhotenství, protože často vede k poškození plodu.
Inkubační doba je 14 - 16 dní.
Příznaky
Na začátku onemocnění je přítomna mírná teplota, bolest hlavy a bolesti lymfatických uzlin za krkem. Později dochází k rozvoji světle červené vyrážky v obličeji. Vyrážka je drobná a zřídka větší než čočka. Flíčky nesplývají a kolem mívají světlejší lem. Často dochází k otoku lymfatických uzlin na krku a v zátylku. Teplota se pohybuje do 38 °C, větší děti a dospělí mívají bolesti kloubů. Nemoc je nakažlivá již 7 dnů před a několik dní po objevení se vyrážky.
Komplikace
Komplikace onemocnění nebývají časté, artritida se objevuje spíše u mladých žen a postihuje drobné klouby. Vzácná je encefalitida s vysokými horečkami, křečemi a poruchou vědomí. Vyskytuje se u 1 ze 6000 onemocnění. Velmi vzácnou pozdní komplikací bývá progresivní chronická zarděnková panencefalitida. Nejobávanější komplikací je nákaza v průběhu těhotenství. Rozeznáváme dvě formy nákazy: 1. vrozenou, kdy virus po překonání placentární bariéry prostupuje do embrya/plodu a podle pokročilosti těhotenství může způsobit závažné poruchy diferenciace zárodečných listů nebo již vyvíjejících se orgánových systémů. Důsledkem toho může být tzv. zarděnková embryopatie (Gregův syndrom). K nejzávažnějším poruchám vývoje embrya/plodu dochází při onemocnění těhotné v prvním měsíci gravidity. Nejtěžší postižení nejsou slučitelná se životem a končí spontánním potratem. U přeživších bývá popisována postižení srdce (50 %), oka (70 %) a vnitřního ucha (nedoslýchavost různého stupně až hluchota – 60 %) a psychomotorické poškození (45 %). Onemocnění plodu ve 2. a 3. trimestru může způsobit zánět srdečního svalu (myokarditidu, postižení cév nebo zánětu mozkových blan a mozku (meningoencephalitida).
Zvláštnosti
Existuje očkování proti příušnicím, zarděnkám a spalničkám (Priorix), případně i proti planým neštovicím (Priorix – Tetra).
Léčba
Nejdůležitějším opatřením je podávání léků snižující horečku. Vhodný tepelný obklad na bolestivé lymfatické uzliny. Neexistuje přímý lék proti zarděnkám.
Co můžete sami udělat?
Izolujte vaše dítě od ostatních dětí, aby je nenakazilo. Vyhýbejte se kontaktu s těhotnými ženami nebo ženami, které nebyly očkované. Infekčnost je až 10 dnů po objevení se příznaků.
Spála (Scarlatina)
Spála je bakteriální onemocnění (streptokoky) a vyskytuje se často u předškolních a školních dětí především v zimním období. Začíná bolestí v krku a vysokou horečkou. Typická je sametová vyrážka a po odeznění olupování kůže na prstech a dlaních horních i dolních končetin. Pouze jedna podskupina streptokoků může vyvolat plný obraz spály.
Vnímavost vůči onemocnění je rozdílná mezi lidmi. Od nákazy až po vypuknutí onemocnění (inkubační doba) je 2 - 4 dny.
Příznaky
Spála začíná horečkou, bolestí v krku a potížemi při polykání. Krční mandle jsou oteklé a temně zarudlé, později se objevují bělavé čepy. Na krku jsou oteklé mízní uzliny. Jazyk je zpočátku bílý, ale od 3. - 4. dne nabývá malinové barvy s malými uzlíčky (tzv. malinový jazyk).
Druhý až třetí den dojde k vyrážce, která začíná v podpaždí, kolem třísel a na vnitřní straně horních končetin a šíří se na celé tělo. Flíčky jsou vyvýšené nad okolní kůži, jsou intenzivně rudé, velikosti špendlíkové hlavičky. Vyrážka vynechává okolí kolem úst. Odezní cca po týdnu.
Na konci onemocnění se začíná olupovat kůže na rukách a nohách. Plné onemocnění vidíme dnes jen zřídka, protože se obvykle brzy nasazují antibiotika.
Zvláštnosti
Při každém streptokokovém onemocnění může dojít ke komplikacím. Jeden až čtyři týdny po neléčené nebo nedostatečně léčené streptokokové infekci může dojít k postižení srdečního svalu, ledvin, mozku nebo kloubů. Nejvíc se obáváme poškození srdce a ledvin, protože probíhají chronicky. Proto se při dobrání antibiotik kontroluje moč.
Léčba
Diagnózu lze potvrdit rychlým testem (streptest) v naší ordinaci. Spála by se měla vždy antibioticky přeléčit, aby se zabránilo pozdním následkům. Je nutné dbát na dostatečný přísun tekutin a podávat léky snižující horečku. Proti spále neexistuje očkování.
Co můžete sami udělat?
Izolujte vaše dítě od ostatních dětí, aby je nenakazilo. Snažte se dítě udržet doma v klidu, ideálně v posteli, pokud dítě spolupracuje.