INFORMACE PRO RODIČE

Nemoc ruka – noha – ústa (H-F-M, Hand foot mouth disease)

I toto onemocnění je vyvolané viry. Celosvětově se objevují epidemie. Nákaza se přenáší kapénkami, ale také prostřednictvím neumytých rukou. Nejvíc se vyskytuje v létě a na podzim.

Příznaky

Onemocnění začíná po krátké inkubační době v trvání 1 - 5 dnů obecnými příznaky jako je závrať, zvýšená teplota, bolesti končetin, pocit na zvracení a bolest v krku. Pro onemocnění je typická bolest v krku, někdy až nedovolující dostatečný příjem potravy a horečka do 39 °C, trvající 1 - 2 dny. V té době vznikají na sliznicích dutiny ústní a jazyku puchýřky, někdy až uzlíčky, které se mění v bolestivé vřídky charakteru aftů. Později se na rukou a nohou objevují červené flíčky, které mohou vypadat, jako malé uzlíčky a mohou být podobné planým neštovicím. Někdy se nemoci mohou zaměňovat. Vyrážka je přítomna až u 75 % dětí. Postihuje dlaně, plosky, někdy i hýždě a zevní genitál. U starších dětí probíhá onemocnění často slabě. Po 8 - 12 dnech dojde k spontánnímu ústupu nemoci. Velmi zřídka se mohou objevit komplikace jako např. zánět srdečního svalu, mozkových blan nebo zápal plic.

Nemoc je nejčastěji vyvolána enterovirem coxsackie A16, méně často A4-7, 9, 10, 24, B2-5 nebo echo 6, 11 a 18.

Léčba

Léčba je symptomatická. Doporučuje se koupit si hojivou tinkturu na potírání aftů („ratanová tinktura – volně prodejná v lékárně). Je možné kloktat šalvěj, tymián nebo heřmánek. Je nutné dbát na dostatečný příjem tekutin. Neexistuje očkování proti tomuto onemocnění.

Co můžete sami udělat?

Dbejte na dodržování hygienických zásad opakovaným mytím rukou.


Jak se k nám dostanete?
Zastávka MHD Kuldova - tramvaje č. 2,3 a autobus č. 64ARNIKA - ordinace pro děti a dorost, s.r.o.

Myslbekova 1431/29 Brno 615 00

IČ: 46992910
zapsaná v obchodním rejstříku vedeném
Krajským soudem v Brně, oddíl C, vložka 8830

Arnika - ordinace pro děti a dorost, s.r.o. Vytvořilo vibko.cz | tvorba webových stránek