RUBRIKA PRO DĚTI

V ordinaci

Když si někdy vzpomeneš na lékaře nebo lékařku, co se Ti vybaví? Jehly? Píchání? Vrtačka u zubaře? Samé hrozné věci? Podívejme se na to, co se opravdu odehrává v ordinaci u paní doktorky, protože strach je někdy daleko větší než skutečné vyšetření. K doktorovi chodíš, když jsi nemocný, nebo když chceme vědět, jak rosteš a zda jsi zdravý/á.

Při každé návštěvě jsi nejdůležitější osobou Ty. Proto můžeš klást otázky, například zda máš mít přilbu, když jezdíš na kole nebo na lyžích, atd.

Nejprve si můžeš v čekárně hrát, malovat nebo si číst. Poté Tě zavolá sestřička do ordinace, kde vyzkoušíme, jak vidíš a slyšíš, poté Tě zváží a změří, abych věděla, kolik si od poslední návštěvy vyrostl/a a zda jsi přibral/a. Pak si sedneš na židli nebo lehneš na lůžko a já Tě vyšetřím. Rukou pomačkám Tvé břicho a poznám, zda funguje trávení a zda jsou břišní orgány v pořádku. Některé děti jsou u toho lechtivé, a proto se při tomto vyšetření často smějí. Pokud budeš pravidelně chodit na tyto prohlídky tak jak Vás sestřička pozve, pomůže Ti to, abys byl zdravý/á.

Fonendoskop

Fonendoskopem vyšetřím dýchání a tlukot srdce. Fonendoskop je takový nástroj s hadicemi, který často trochu studí. Poslechnu si s ním plíce a srdce. Poznám, zda Tvoje srdce správně pracuje, zda jde krev do celého těla. Poslechnu si plíce a slyším, zda správně dýchají. Nejlépe to poznám, když se zhluboka nadechneš a vydechneš. Někdy Tě požádám, abys vydechl/a stejně rychle, jak sfoukáváš svíčky na dortu.

Baterka

Baterkou se podivám do pusy a do krku. Vidím, zda máš zdravé zuby. Podívám se na mandle a vidím, zda nemáš v krku angínu. Proto je dobře, když přitom otevřeš co nejvíc pusinku a řekneš hlasitě „ááááááááááááááá“.

Otoskop

Otoskopem vyšetřím uši. Vidím zvukovod a bubínek, což je část ucha, kterou potřebuješ, abys dobře slyšel. Pomocí tohoto vyšetření poznám, zda a proč Tě bolí ouško.

Teploměr

Teploměr měří teplotu. Dává se buď do pusy, nebo pod jednu paži. Pokud je teplota zvýšena, je to známka infekce.

Další vyšetření 

Někdy vyšetřuji páteř – stojím za Tebou, Ty se předkloníš a dotkneš rukama země. Poté se narovnáš s kočičím hřbetem. Tím poznám, zda rosteš rovně. Vždy se podívám na nožky, zda nejsou ploché a zda nepotřebuješ vložky, aby Tě v dospělosti nebolely nohy a záda.

Vyšetření moče

Toto vyšetření vůbec nebolí. Vymočíš se doma nebo v ordinaci do kelímku a my poté moč vyšetříme. Když je potřeba, tak ji odešleme na další laboratorní vyšetření.

Očkování

Ne pokaždé když k nám přijdeš, dostaneš automaticky injekci. Ale jsou očkování, které zabrání těžkým nemocem. Proto je lepší, když vydržíš jeden malý „pichanec“ než kdybys onemocněl a musel ležet v nemocnici a nemohl si doma hrát nebo chodit s kamarádem/kamarádkou do školy. Dobrou zprávou je, že když jsi starší 2 let, máš za sebou již převážnou část veškerého očkování.

Výtěr z krku a nosu

Někdy vyšetřujeme, zda v krku nebo nose nejsou špatné bakterie, které Tě trápí. Sestřička vezme špejličku s vatou a polechtá nos. Pak Tě polechtá v krku. Je dobře, když přitom otevřeš pusinku co nejvíc, abych viděla až na mandličky.  

Odběr krve a CRP

Někdy se stane, že máš již delší dobu horečku, a tak potřebuji zjistit, zda Tě netrápí nějaké bacily. Proto Ti někdy musím odebrat trochu krve a poslat ji na speciální vyšetření. Někdy stačí jen malý pichaneček do prstu a víme, co Tě trápí.


Jak se k nám dostanete?
Zastávka MHD Kuldova - tramvaje č. 2,3 a autobus č. 64ARNIKA - ordinace pro děti a dorost, s.r.o.

Myslbekova 1431/29 Brno 615 00

IČ: 46992910
zapsaná v obchodním rejstříku vedeném
Krajským soudem v Brně, oddíl C, vložka 8830

Arnika - ordinace pro děti a dorost, s.r.o. Vytvořilo vibko.cz | tvorba webových stránek